Ako je Symprove regulovaný

Symprove™ je potravina

Podľa zákonov Spojeného kráľovstva, ale aj Európskej Únie, sa Symprove™ považuje za doplnok stravy. Bakteriálne produkty sa dnes ešte nezaradzujú medzi liečivá. Interpretácia vedeckých štúdií zameraných na probiotiká do praxe je v dnešnej dobe náročná. Vo veľkej časti publikácií sú rozporuplné výsledky – v štúdiách sa nepoužívajú rovnaké kmene alebo sú štúdie zle nadizajnované. Mnoho z nich stojí na skúmaní izolovaných buniek alebo laboratórnych zvierat a ich význam pre človeka je nejasný. Štúdie zamerané na ľudské subjekty sú charakteristické nízkym počtom dobrovoľníkov, výsledky podliehajú skresleniam a štatistickým náhodám. WHO však definuje probiotiká ako „živé mikroorganizmy, ktoré pri podávaní v dostatočných množstvách, majú dokázateľne pozitívny účinok na zdravie príjemcu“. Je to tak z dôvodu metodického preskúmavania lekárskych štúdií, ktoré uvedené tvrdenie potvrdzujú.  Tieto bakteriálne produkty sú teda klasickými potravinami označovanými „potraviny pre zvláštne účely“. Do tejto kategórie spadajú doplnky stravy. Tie majú zaistiť podporu zdravia tým, že dopĺňajú látky, ktoré bežne v strave chýbajú a podporovať fyziologické procesy. Keďže je Symprove™  vyrábaný vo Veľkej Británii, podlieha teda tým istým normám, ktoré musia dodržiavať výrobcovia potravín v Spojenom kráľovstve.

Aj napriek tomu, že vykonané klinické štúdie preukázali, že Symprove™ je evidentne účinný u ľudí trpiacich syndrómom dráždivého čreva (IBS) a zápalovými ochoreniami čriev (IBD), nesmieme zverejňovať tieto výsledky na našej verejnej internetovej stránke alebo poskytovať vyhlásenia týkajúce sa zlepšenia zdravia v súvislosti s užívaním Symprove™.  Zákon zabraňuje propagáciu produktov ako prípravkov k prevencii alebo liečbe určitej choroby.

Zverejňovať zdravotné tvrdenia môžu iba niektoré špeciálne a autorizované liečivé výrobky, ktoré prešli prísnym testovaním a spĺňajú štandardy bezpečnosti a účinnosti. Prejsť týmto procesom testovania je však veľmi náročné a drahé. Nie sme veľkou spoločnosťou a v súčasnosti nemáme zdroje tento postup absolvovať.  Navyše, Európska únia trhu s probiotikami taktiež nepomáha. EU odmieta viac než 90 percent z tisícov predložených zdravotných tvrdení, vrátane všetkých, ktoré sa týkajú probiotík.

Kým nebudeme mať prostriedky na podstúpenie testovania, ostaneme verní našim vysokým štandardom a reputácii, hoci to znamená, že sa so všetkými svojimi informáciami nemôžeme podeliť priamo so zákazníkmi.

Žiaľ, nie všetky spoločnosti, ktoré vyrábajú doplnky stravy, sa správajú podobne. Niektoré z nich hľadajú možnosti  ako obísť legislatívu a radi vzbudzujú dojem, že je ich prípravok liekom. Zaručujú odstránenie problémov a sľubujú účinky, ktoré sa určite dostavia, len preto, aby vyhrali boj s konkurenciou. Skutočnosť je však taká, že len málo doplnkov stravy sa necháva testovať zložitými postupmi. Či už pred uvedením na trh, ale ani po tom, čo bol produkt schválený k predaju. Preto môžu byť vaši pacienti svedkami toho, že niektoré spoločnosti zverejňujú na svojich produktoch zdravotné tvrdenia, a to aj vtedy, keď nemajú klinické skúšky svojich výrobkov, ktoré by tieto informácie potvrdili. V prípade doplnkov stravy môžete skutočné a relevantné informácie najčastejšie čerpať len od ich konzumentov alebo lekárov, ktorí ich používajú. Tento druh priemyslu je z veľkej časti samoregulovaný a vo všeobecnosti platí, že pred uložením pokuty musí byť najskôr podaná sťažnosť autorite v danom štáte.

Doplnky stravy ako nový fenomén

Základná filozofia použitia výživových doplnkov je konštatovanie, že súčasné podmienky pre život sú, aké sú  – stres, znečistené životné prostredie, nevhodná výživa (potraviny sú ochudobnené o veľa látok). V prípade, že by populácia dodržiavala racionálnu stravu, doplnky stravy by boli úplne zbytočné. Populácia Slovenskej republiky má však nepotešujúci zdravotný stav. Nakupuje sa málo kvalitných potravín, ľudia dávajú prednosť biologicky a kvalitatívne nehodnotným, no lacným potravinám, majú nevhodné stravovacie návyky a nevenujú dostatok času psychickej a fyzickej relaxácií.

V minulosti boli lekári voči doplnkom stravy oveľa viac skeptickí, no dnes už 50% lekárov v Amerike, ktorí sa zaoberajú modernou západnou medicínou používajú vo svojej praxi doplnky stravy úplne bežne. Doporučujú ich pacientom, pretože sa o ich funkcii a účinku presvedčili vo vlastnej praxi.  

Žijeme v dobe, kedy sa stále viac stretávame s chronickými degeneratívnymi ochoreniami, ktoré sú spôsobované civilizačnými vplyvmi (ľudia prijímajú mnoho toxických látok, či už dobrovoľne, nevedome, z prostredia, alebo ich vytvára stres). Je to taktiež dôsledok starnutia populácie. Ortomolekulárna medicína dokazuje, že vhodnou prevenciou a včasným použitím doplnkov stravy sa tieto nepriaznivé prejavy dajú oddialiť. Stále viac odborníkov, venujúcich sa oblasti výskumu výživy vidí v doplnkoch stravy najefektívnejšiu poistku prežitia ľudského druhu (medicínsky aj ekonomicky).

Rozličné normy týkajúce sa výroby,  marketingu a dodávania potravinových doplnkov zahŕňajú:

Pre výrobcu

Ubezpečujeme vás, že spĺňame všetky náležité požiadavky týkajúce sa produktov na konzumáciu, ktoré sa vyrábajú v Spojenom kráľovstve.  Staráme sa o zdravie a jeho ochranu, bezpečnosť potravín (podľa noriem FSA a EFSA), označovanie a dohľad nad výrobkom.

Naše procesy sú súčasťou kvalitného manažérskeho systému a podstupujeme pravidelné interné a externé audity, aby sme zabezpečili, že nespĺňame iba určité normy, ale pokračujeme aj vo vylepšovaní našich štandardov.

Pre distribútora a dodávateľa

Pravidlá pre distribúciu potravín sú definované Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (European Food Safety Authority – EFSA) a ďalšími smernicami, ktoré stanovuje Úrad pre bezpečnosť potravín (Food Safety Authority – FSA) v Spojenom kráľovstve.

EFSA určuje aké informácie o potravinách môžu byť poskytované verejnosti. Žiadna potravina nemôže spomínať názvy chorôb, a ich symptómy pri ktorých pomáha. Taktiež nemôže používať pri svojej prezentácií slová ako napr. „liečiť“, „liečivo“, „úľava“ – pretože tieto výrazy môžu naznačovať čokoľvek v prospech zlepšenia zdravia. Termín „probiotikum“ spadá tiež do tejto kategórie. Sú však aj určité výnimky – napr. vitamíny.

Pravidlá pre distribúciu liečiv sú definované Európskou liekovou agentúrou (European Medicines Agency – EMA) a ďalšími smernicami, ktoré stanovuje the Medicines and Healthcare Products Regulatory Authority (Úrad pre kontrolu liečiv – MHRA) v Spojenom kráľovstve.

EMA/MHRA určujú, aké informácie o výrobku môžu byť poskytnuté odborníkom ale aj laickej verejnosti a určujú dostupnosť výrobku, a to, či je na lekársky predpis alebo voľne predajný. Tieto informácie o sebe môžu prehlasovať legálne iba špeciálne autorizované liečivé výrobky.