IBD

Pojmom zápalové ochorenia čreva (v angličtine Inflammatory bowel disease – IBD) označujeme skupinu chronických ochorení postihujúcich tráviaci trakt, predovšetkým hrubé črevo. Rozlišujeme dve základné ochorenia – Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, ktoré sa líšia rozsahom a lokalizáciou postihnutia v tráviacom trakte, obidve však vznikajú prehnanou reakciou imunitného systému.

Výskyt týchto ochorení je pomerne častý, na Slovensku niektorou formou trpí približne 13 000 pacientov (v Európe až 3 milióny), pričom počet prípadov každoročne narastá. Postihnutí sú rovnako muži aj ženy, všetky vekové skupiny, no výskyt u detí je čoraz častejší. I keď sa jedná o chronické ochorenia (pretrvávajú celý život), pozorujeme obdobia remisií, kedy sa prejavujú minimálne alebo vôbec a na druhej strane zase obdobia vzplanutí, kedy sú príznaky najvýraznejšie.

Čo je ulcerózna kolitída?

Ulcerózna kolitída je choroba, ktorá spôsobuje zápal (opuch a bolesť) vnútornej sliznice hrubého čreva alebo konečníka . To spôsobuje naliehavú krvavú hnačku a únavu. Prejavy choroby sa líšia podľa toho, ako veľká časť hrubého čreva je zasiahnutá. Príznaky sa v priebehu času menia – striedajú sa obdobia vzplanutia (recidíva) s obdobiami, kedy sa vyskytuje len málo príznakov (remisia).

Diagnostikovanie ulceróznej kolitídy môže byť problematické, pretože jej príznaky sú podobné ako pri niektorých iných črevných ochoreniach a tiež pri inom type zápalového ochorenia čriev (IBD), tzv. Crohnovej chorobe. Crohnova choroba sa líši od ulceróznej kolitídy, pretože spôsobuje zápal hlbšie v črevnej stene a môže sa objaviť aj v iných častiach tráviaceho systému, vrátane tenkého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka

Čo je Crohnova choroba?

Crohnova choroba je stav, ktorý spôsobuje zápal (opuch a bolesť) v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek časť tráviacej rúry. U asi tretiny pacientov s Crohnovou chorobou je postihnuté len hrubé črevo, asi u tretiny len tenké črevo a asi u tretiny aj hrubé črevo, aj tenké črevo.

Choroba je pomenovaná po Dr. Burrillovi B. Crohnovi, ktorý spolu s kolegami Oppenheimerom a Ginzburgom uverejnil v roku 1932 významný článok, v ktorom opisuje znaky toho, čo sa dnes nazýva Crohnova choroba. Aj Crohnova choroba, aj ulcerózna kolitída spôsobujú hnačky (niekedy krvavé) a bolesti brucha. Príznaky oboch týchto chorôb sú tak podobné, že lekári majú niekedy problém stanoviť definitívnu diagnózu. V skutočnosti asi v 10% prípadov sa nedá určiť, či ide o Crohnovu chorobu alebo o ulceróznu kolitídu.

Zatiaľ čo ulcerózna kolitída postihuje vnútornú výstelku hrubého čreva alebo konečníka, Crohnova choroba sa môže objaviť aj v iných častiach tráviaceho systému, vrátane tenkého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva.

Viac o týchto ochoreniach sa môžete dočítať na stránkach http://www.5gram.eu. Ide o medzinárodný informačný projekt pre pacientov s IBD.